1972 Yılında Sevgili Babamız Veli ARIKAN tarafından kurulmuş olan firmamız, 1993 yılında ARIKAN İNŞAAT adı altında inşaat, taahhüt ve özel bina inşaatı sektörlerinde faaliyet göstermeye başlamıştır.

1996 Yılında gerçekleştirilen atılım sonucunda Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ihale edilmiş olan Trabzon Avni Aker Stadyumu İnşaatı işini başarı ile tamamlamıştır. Firmamız Türkiye’nin birçok bölgesinde faaliyet göstermiş olup; spor tesisleri, üniversiteler, okul, yurt inşaatları ve özel konut inşaatları gibi üst yapı işleri ile birlikte muhtelif altyapı ve çevre düzenleme projelerini tamamlamıştır.

2007 Yılında başlayan Akçay-Güre 5 yıldızlı 246 odalı 550 yatak kapasiteli termal, resort otel inşaatı işi tüm donanımlı “Kaplıca, Biyolojik Arıtma Tesisi, Derin Deniz Deşarjı” ile birlikte 2 yıl içerisinde başarılı bir şekilde teslim edilmiştir.

İnşaat Taahhüt sektöründe kazanılan bu ivme ile birlikte Teknik Personel kadrosunun bir bölümünü ortak sıfatı ile firma bünyesine dahil ederek firmanın teknik ve idari kapasitesi üst seviyelere taşınmıştır. Yönetim mekanizması gelişme ve ilerlemeye uygun olacak şekilde firma 2009 yılında Anonim Şirketi olarak tekrar yapılandırılmıştır.

2012 yılı başlarında Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi tarafından ihalesi yapılan Fakülte Binları inşaatı kontratını imzalayan firmamız yurtdışındaki ilk projesine bu proje ile Bişkek/Kırgızistanda başlamış ve yeni oluşturulan yurtdışı projeler departmanı ile yurtdışında ihale edilen üst ve altyapı işlerine teklif vermeye başlamıştır.

Arıkan İnşaat Taah. Tic. ve San. A.Ş. mevcut yapılanmasını başarılı ticari hayatının kazandırdığı tecrübe ile pekiştirerek önümüzdeki yıllarda yurt içinde ve gerekse yurt dışında üstyapı ve altyapıinşaat sektöründe kalıcı olarak yer almayı hedeflemektedir.

Arıkan İnşaat A.Ş.